O člověka, který by se dokázal obejít bez peněz, už byste v dnešní civilizované společnosti nezavadili. Někdo takový se v našich řadách sotva vyskytuje, a to proto, že my lidé máme vysoké nároky a požadavky, jež na svůj život klademe, a ty se bez peněz prakticky nedají uspokojit.

Kdo by dnes neměl peníze, ten by neměl ani to, co potřebuje ke své normální existenci, a to nelze akceptovat. A proto si lidé běžně vydělávají někde v běžném zaměstnání, případně svým vlastním soukromým podnikáním. Což jsou profese, kde si lze vydělat tolik peněz, kolik se jenom určitému zaměstnanci podaří ze zaměstnavatele vymámit, respektive kolik si soukromník svou prací vydělá, což jsou tu nesporná plus.

čas jsou peníze

Jenže tyto způsoby obživy mají i svá mínus, jimiž je především to, že se z hrubé mzdy, kterou tu člověk získá, musí odvádět jak daň z příjmu, tak i sociální s zdravotní pojištění. Což způsobuje, že je čistá mzda, kterou takový pracující dostane, znatelně nižší než jeho hrubý příjem.

A když chce někdo beztrestně obejít nutnost platit aspoň ona dvě pojištění, tedy to zdravotní a sociální? Pak jsou tu hned dvě možnosti, jak hypoteticky učinit. Člověk si musí prostě najít práci na dohodu o pracovní činnosti nebo o provedení práce, kde se kromě patnáctiprocentní daně z příjmu neodvádí státu nic. A člověk tak dostane většinu toho, co si zde vydělá. Což ale bohužel není zase až tak moc, což je negativem této práce. Odvody jsou tu sice nízké, ale zase se tu dá v případě první ze zmíněných alternativ vydělat jen tři a půl tisíce a v případě druhém deset tisíc hrubého měsíčně, z čehož není snadné vyžít.

americké peníze

A pokud pracujete na dohodu o pracovní činnosti, může se vám hodit pro takový výpočet mzdy DPČ Kalkulačka čisté mzdy. Díky té snadno zjistíte, na kolik peněz si tu přijdete, a je to rozhodně jednodušší řešení než si platit vlastního účetního. A je to sázka na jistotu, díky níž hned víme, kolik dostaneme.