Lidé by měli v práci pracovat a po práci si od této povinnosti odpočinout. A k tomu účelu byla neznámo kdy a neznámo kým vymyšlena dovolená. Což je pro mnohé z nás ta nejkrásnější část celého roku. Protože nemuset po delší dobu dělat nic, do čeho se nám nechce, a jenom si tak odpočívat, to je přece něco úžasného. A často nejen úžasného, ale také nutného, protože nebýt dovolených, spousta z nás by se udřela nebo se z toho zbláznila.

O tom, jak důležitá dovolená je, ví spousta lidí zejména v letošním roce. Už dva roky jsme se nikam pořádně nedostali, cestování bylo omezované, komplikované a často i zcela znemožňované kvůli koronavirové pandemii, jednu dobu jsme se nedostali ani za hranice svého okresu, leckdy pro nás hosty zůstaly zavřené hotely, restaurace, mnohé obchody a lecjaké atrakce, a tak jsme zůstávali doma jak o dovolené, tak často i tehdy, když nám bylo zakázáno jít do práce.

dovolená na pláži

Dalo by se říci, že mnozí z nás pracovali v posledních dvou letech málo, a tudíž si doma dost odpočinuli. Jenže skutečnost je taková, že jsme sice doma zůstávali, ale namísto odpočinku jsme si tím jenom pocuchali nervy. A nejednou nám to tady už vysloveně lezlo a leze na mozek.

A tak je nám už vážně zapotřebí skutečná dovolená. Nejen čas, kdy nepracujeme, ale také čas, kdy můžeme skutečně relaxovat. Kdy můžeme dělat to, co je nám příjemné. A zdá se, že už letos skutečně mnozí z nás na dovolenou vyrazí. I když nám to sice komplikuje pro změnu rostoucí drahota, i když jsme se mnohdy nevzpamatovali po finanční stránce z dob lockdownů, přece jenom si aspoň něco dopřejeme.

mušle na pláži

Tedy doufejme. Protože do doby nejčastějších dovolených, tedy do letních prázdnin, ještě zbývá dva a půl měsíce, a kdo ví, jakou novou mutaci nám kde objeví, co se zvrtne a co nám kvůli tomu ti nahoře zakážou.

Ale věřme tomu, že už letos dovolená bude. Jinak mě budete moci zřejmě navštěvovat jenom někde na psychiatrii. Až se z těch omezení a dob bez odpočinku zblázním.