Na ptačí hnízda pod střechou a vyklované zateplení domu jsme si už zvykli. Co bychom pro ty chudáčky ptáčky neudělali a jejich štěbetání během letních měsíců je vlastně příjemné. Ale když se po týdnu dovolené vrátíte domů a najdete balkón, zeď a balkónové dveře poseté cákanci moči a bezpočtem malých černých výkalů, tak se vyděsíte. Myši, co vylezly po fasádě a usadily se pod střechou? Ale co tam proboha jedí a jak jim to mohly dovolit naše kočky, které jinak bezpečně všechny, které se k domu přiblíží, uloví? A jak jich tam může být tolik, soudě podle množství výkalů?
Koupit jed na myši, nastražit na trámy a čekat.
letící netopýr.png
Za dva dny jed skončí také na balkóně a nic se neděje. Je slyšet jen neustálý šustot a prolézání drobných živočichů za trámy. Nový pokus a zase nic. Vyhledávání deratizačních firem na internetu a přemýšlení, kolik nás to asi bude stát a zda něco pokryje pojistka domu. Večer v posteli zaznamenán zvýšený pohyb a hluk nad balkónem, baterka do ruky a hurá na vetřelce. A ouha. Nejsou to myši, i když tak trochu taky vypadají. Jen mají křídla.
Netopýři. Celá kolonie. Těžko je spočítat, létají rychle a vylézají zpod střechy jeden za druhým. Ale na půdě nejsou. Našli si skulinku za trámy mezi střechou a zateplením. Nejdříve úlevný výdech, pak rychlé googlování. Netopýři jsou přeci lepší než myši. Ale znovu ouha. Přítel google straší nemocemi, které mohou z výkalů a spór z nich vzejít, nebezpečné pro člověka, neřkuli pro malé děti, které máme doma. A pokud se vám výkaly válí nejen na balkóně, který stejně moc nepoužíváte, ale i na terase a dětském venkovním nábytku, už to není legrace.
drzý netopýr.jpg
Internet radí několik postupů, ale pro nás se žádný nehodí, nejsou na přístupném místě. Necháváme na balkóně přes noc rozsvíceno, ale zas tak jim to asi nevadí. Manžel navrhuje radikální postup, zastříkat vstupní díru pěnou. Moc brutální a vlastně protizákonné. Další den hledání na internetu a hurá, výsledek se dostavil. Ultrazvuková plašička. Hodně stojí, a zda je zákonem povolená, o to se raději nezajímáme. Funguje, jsou pryč. Snad se usídlí v lese, který máme za zahradou.