Ta tam je doba, kdy v každé domácnosti se nacházely kleště, kladívko a šroubovák. Kleště byly kombinované takzvané kombinačky. Dalo se s nimi něco přidržet i ucvaknout. Šroubovák býval klasický plochý, střední velikosti. A kladívko bývalo většinou menší, aby stačilo na zatlučení hřebíčku pro zavěšení obrazu. Pokud měl někdo i vrtačku, a to nemluvím o elektrické, byl pro své okolí pan kutil.
Samozřejmě spousta domácností dnes nemá ani toto nářadí. Ale pak je také spousta jiných, které jsou vybaveny dokonale. Co je teda zapotřebí pro běžné práce při opravách?
kladivo a hřebíky
Začneme se šroubováky. Klasický, plochý vám dnes stačit nebude. Pokud si chcete některé vybavení domácnosti opravit sami, budete pravděpodobně potřebovat pro každý spotřebič nějaký jiný tip šroubováku. Zřejmě je to i tím, že se výrobci pokouší zabránit tomu, aby se někdo, kdo není odborník, snažil o nějaké laické opravy.  Než si kupovat sadu šroubováků s různými typy a velikostmi hlavic je praktičtější si koupit šroubovák s nastrkovacími hlavicemi, bity. Máte tak sadu šroubováku v jednom. Nezabírají tolik místa a bity si vyměníte podle potřeby. Na bitech ale nešetřete. Levné produkty pocházející hlavně s Číny se velice rychle opotřebují a jsou dobré tak na vyhození.
příklepová vrtačka a rukavice
Kladívko si vyberte takové, aby pro vaši ruku nebylo příliš těžké. Jeho velikost přizpůsobte i účelu, kterému jej asi budete používat. Doporučoval bych kladívka s bodcem přizpůsobeným k vytahování hřebíků.
Kleště si vyberte opět podle své ruky. Dbejte na solidní izolaci rukojeti.
V domácnosti se vám určitě hodí i pilka na dřevo. K ruce příjde i zkoušečka napětí.
Jako správný kutil využijete i vrtačku. Dnes jsou právem oblíbené vrtačky na baterie. Poslouží jak k vrtání, tak spolehlivě nahradí šroubovák. I pro něj budou vhodné bity, které již máte zakoupeny. Na baterie se v současné době vyrábí i většina dalšího nářadí. Dokonce i kotoučové a přímočaré pily, hoblíky i brusky. Je vhodné si toto nářadí pořizovat od jednoho výrobce, protože baterie jsou pak kompatibilní pro všechny domácí stroje. Takže při různých činnostech jen vyměníte baterii z jednoho stroje do druhého. Je vždy vhodné mít alespoň dvě baterie. S jednou pracujete, druhou v mezičase nabíjíte. Nářadí udržujte v čistotě a skladujte v suchu. Vydrží vám dlouhou dobu.