Bílý cukr a celkově sladká chuť je velice oblíbená, rychle si na ni zvykáme, velice rychle na ní vzniká závislost a té se hodně těžko zbavuje. Zkuste cukr ve svém jídelníčku omezit, prospěje to nejen vašemu tělu ale i psychice. A jak na to?

  1. Sladkosti

Základem je omezit sladkosti jako takové. Především průmyslově zpracovávané potraviny se spoustou bílého cukru a špatných tuků. Tyto sladkosti nahraďte minimálně těmi zdravými. Pokud bez toho vydržíte úplně, pak si můžete dát jako náhradu třeba ovoce. Uvědomte si to, že to co jíte, je základ a pokud se denně cpete čokoládovou tyčinkou z obchodu, pak se závislosti na cukru nezbavíte.

sladkosti

  1. Vaření a pečení

Pokud vaříte doma, máte to jednodušší. Stačí vynechat klasický cukr a nahradit ho přirozenou formou, vyskytující se v ovoci, nebo třeba čekankovým sirupem, který je vhodný i pro diabetiky. Při pečení používejte více surovin, které obsahují bílkoviny. Jako třeba tvaroh, cottage sýr a podobně. Hladkou pšeničnou mouku nahraďte aspoň celozrnnou, nebo ideálně jinou moukou, jako je špaldová, pohanková či jáhlová.

dietní zelenina

  1. Proteinová dieta

Keto dieta, proteinová dieta nebo cyklická dieta je jednou z diet, která přináší skvělé výsledky v hubnutí. Spočívá v tom, že do stravy zařadíme více bílkovin na úkor sacharidů a tuků. Tato dieta je vhodná pro ty, kteří chtějí zhubnout především tuk a to poměrně rychle. Jen pozor na dlouhodobé následky této diety. Především si hlídejte pitný režim, který by měl obsahovat 2 – 3l vody denně. Stejně tak byste měli sníst aspoň půl kilogramu zeleniny, která je v dané fázi diety povolená. V každé fázi diety se jí jiná zelenina. Vyvarovat se musíte sacharidům, které jsou navíc. Pozor na rohlíky, pivo, sladkosti, chipsy a podobné výrobky, které ketózu velice rychle ukončí.