Zábradlí je dnes neodmyslitelnou součástí každého schodiště, balkónu či terasy. Avšak běžný člověk jim jen málokdy věnuje nějakou pozornost, ačkoliv jich často využívá. To je však pochopitelné, když vezmeme v úvahu, jak běžnou součástí našich životů se stala.

Není tedy divu, že si ani nevšimneme, z jakých nejrůznějších materiálů mohou být vyrobena. Při výběru je však nutné řídit se několika základními poučkami, aby nám skutečně vydrželo sloužit co nejdéle.

balkon1

Tou první je uvědomit si, zda bude uvnitř či venku. V obou případech je totiž vystaveno jinému typu zátěže, a tomu musí být přizpůsoben nejen materiál, z nějž je vyrobeno, ale také celková konstrukce. Je totiž třeba uvážit, zda by například klasický kov či plast zvládl zimní nízké teploty a sníh, aniž by se nějak poškodil.

Dále si musíme uvědomit, zda přijde ke schodišti či k balkónu. Tomu musí odpovídat konstrukce i jeho upevnění. Musí vydržet i to, když se o něj plnou vahou opře i několik silných lidí.

schodiste3

Jedním z populárních typů je pak nerezové zábradlí Kmkdesign.cz. To se, vzhledem ke svým vlastnostem, používá především u venkovních typů. Otázkou však je, zda je skutečně tím nejlepším řešením, které v současné době máme.

Jak již jeho název napovídá, nezrezne ani zdaleka tak snadno, jako obyčejný kov. A to je nesporná výhoda v našich podmínkách, kde relativně často prší a kde v zimě padá sníh. Samozřejmě, i jakýkoliv jiný kov se dá natřít antikorozním přípravkem, avšak tento nátěr je potřeba pravidelně obnovovat.

Je ale také samozřejmé, že i zde najdeme nevýhody. A ty se opět pojí s mrazem. Kdo někdy sáhnul na zmrzlý kov, ví, o čem mluvím. To platí i v případě toho nerezového. I ten snadno zmrzne tak, že jeho dotyk pálí. Tento problém však nemá například dřevo. To však zase vyžaduje větší péči.

Jak je vidět, situace není tak jednoduchá, jak se může zdát. Přitom výběr správného typu zábradlí je důležitý – a to nejen pro naši bezpečnost.