Starost o zahradu není nic jednoduchého, obzvlášť pokud jste teprve začátečníci. Kromě krátkého období zimy, vyžaduje zahrada neustálou pozornost a práci. Je to ovšem práce, která Vás bude bavit, jelikož, za sebou vidíte, kolik jste toho již dokázali a to, co je před Vámi, že ubývá. Navíc, až přijde období sklizně odnesete si ze zahrádky rok od roku větší množství krásné, čerstvé a zdravé zeleniny. Zeleninová zahrada je základ. Již během zimy se musí doma do malých květináčků zasadit semínka rostlinek jako jsou rajčata, papriky, lilek nebo i salát, aby se nestalo, že se v hlíně na záhonku neujmou nebo že jejich růst bude příliš pomalý.

venkovská chalupa

Mezi tím, co tyto budou doma růst, je nutné záhonek dobře poryt nebo okopat a pohnojit. Nejlepším hnojivem je hnojivo přírodní, ať už kompost nebo hnůj. Toto sice nebude tolik silné, ale zase nezasahuje do přirozených vazeb mezi organismy, takže výsledky třeba neuvidíte hned, ale až přijde třeba sucho, uvědomíte si, že díky tomuto kroku Vaše rostliny nejsou tolik choulostivé. Ze všeho nejdříve se do hlíny sadí hrášek a třeba ředkvičky, později mrkev a petržel a, jako jedny z posledních rostlin, řepa a okurky. Z domácích květináčů je třeba přesadit rajčata, papriky a další zeleninu.

zeleninová zahrada

Nejlepší je rajčata rovnou podepřít, ať už zahradnickými tyčkami nebo klacíky a přivázat je, aby se pod vznikající úrodou nebortily nebo aby je nepoložil jeden větší liják. Kromě tohoto všeho je ale nutné, aby se na zahradě neustále děla i ta úklidová práce, jako je uklízení popadaných větví nebo sekání trávy. Na tyto práce docela často již nezbývá čas, takže je někdy dobrým řešením si na ně někoho najmout. Sekání trávy cena za hodinu není nijak vysoká, takže si ji jistě budete moci dovolit, a zároveň si můžete oddychnout, kolik práce Vám tímto krokem zmizelo.