Umět správně hospodařit s penězi je dovednost, bez které se zkrátka nikdo z nás neobejde. Bohužel dříve se o penězích a vůbec i hospodaření s nimi nikde moc nemluvilo a vlastně ani rodiče dříve tomu nevěnovali takovou pozornost. Výsledkem toho je, že mnohdy hodně těžko rozeznáme, kdy je to pro nás nebezpečné si půjčit. Vidíme, že teď vyřešíme nějaký problém, naplníme touhu, ale co bude dál, to nikdo moc neřeší.

dluh

Nejhorší finanční pastí jsou poměrně malé a rychlé půjčky, které se dají dnes sjednat přes telefon nebo internet. Podle toho jak člověk splácí, se mu navyšuje možnost větších a vyšších úvěrů nebo refinancování, což je mnohdy velmi nešťastná volba. Když se nahromadí spotřebitelské úvěry, malé půjčky a do toho běžné výdaje, mnohdy se můžeme ocitnout na takzvaném tenkém ledu. Když zaplatíme vše, co máme, zjistíme, že na živobytí již mnoho nezůstane. Volba bude jednoduchá, buď nová půjčka, nebo zkrátka něco nezaplatit, to ale znamená začátek problémů.

Proč jsme takto dopadli?

Jednoduše, nevidíme nástrahy, které se dokážou skrýt i v samotných zkratkách, například první nebezpečí číhá na nás v podobě https://www.fahd.cz/rpsn/. Ano právě RPSN – roční procentuální sazba nákladů, nám napovídá o výhodnosti nebo nevýhodnosti půjčky. Jenomže kdo to neví, tak si to přebere tak, že je to vlastně výhodný úrok. Opak je pravdou a především se nejedná o žádný úrok. Je to v podstatě číslo, které se složitě vypočítává ze vzorce a udává procentuální podíl z dlužné částky, kterou musíme zaplatit za období jednoho roku v souvislosti s určenými splátkami. Ale to není vše.

eshop

Pod tento výpočet se schová ještě administrativní poplatky, dále poplatky za převody, za správu úvěru nebo vedení http://www.ceskatelevize.cz/vse-o-ct/lide/management/ účtu a podobně. Když budeme pozorní, tak mnohdy takové RPSN je poměrně vysoké a to by nás mělo upozornit, že by bylo lepší zvolit jiný směr. Pokud jsme smlouvu ještě neuzavřeli, tak je stále čas odstoupit a najít jinou možnost. I k půjčování peněz se musí postupovat zodpovědně.