Asi každý z nás chce šetřit peníze. A pokud tím zároveň pomůžeme životnímu prostředí, pak rozhodně není důvod, proč se do dané věci nepustit.

Jedním z příkladů mohou být solární elektrárny. Ty si v dřívějších letech získaly poměrně značnou oblibu. Slibovaly totiž nezávislost na klasických dodavatelích, a navíc byly považovány za ekologický zdroj energie. Samozřejmě se poměrně brzy zjistilo, že jejich výkon je nedostatečný na to, aby solární panely zvládly pokrýt běžnou spotřebu domácnosti. Přesto je tu a tam dodnes najdeme.

fotovoltaika1

Jednou z jejich nezbytných součástí jsou i baterie pro solární elektrárny elektrocentraly.cz. Ty se staly nezbytnými, pokud má tento systém alespoň částečně fungovat. Jejich úkolem je akumulovat vyrobenou nespotřebovanou elektřinu, a schraňovat ji pro pozdější použití.

Je samozřejmě hned jasné, proč je takovýto systém nezbytný. Přeci jen, Slunce nesvítí 24 hodin denně. Navíc ani ve dne je mnohdy zakryto mraky. To je znát především v zimě, kdy je hodin slunečního svitu méně, než těch, kdy je tma.

A právě k nahrazení zimního deficitu slunečního svitu měly být tyto baterie použity. Samozřejmě, že je to možné. Ovšem je zde menší háček – solární panely zkrátka nezvládnou vyrobit dostatek elektřiny pro to, aby pokryly veškerou spotřebu domácnosti, a ještě dostatečně nabily baterie na zimu.

Ano, u velkých solárních elektráren je to možné, avšak ty příliš ekologické nejsou, neboť zabírají cennou plochu, která by mohla být využita například k zemědělství, případně jako biotop chráněných živočichů.

elektrikar4

Je tedy jasné, že solární energie může za současného stavu sloužit pouze jako doplňková. Avšak bez baterií by nemohla plnit ani tento úkol. Proto pokud stojíte o to si pokrýt střechu solárními panely, pak dejte pozor, aby součástí byly také kvalitní baterie. Jen tak z nich totiž vytěžíte maximum.