Pokud chcete šít pro děti, budete zajisté potřebovat spoustu materiálu a drobností, bez kterých to prostě nejde. Začnete určitě šicím strojem. Na běžném domácím šicím stroji kupodivu ušijete v podstatě vše. Sice to nebude vypadat úplně profesionálně, ale zvládne jak úplet, tak plátno nebo třeba funkční materiály. Pokud chcete šít na zakázku, budete k běžnému stroji potřebovat také takzvaný overlock, který vypadá z rubu opravdu profesionálně a také jeho steh je trvanlivější. Overlock je navíc specialista na pružné materiály, šijí se na něm prostě lépe.

Materiály na šití pro děti

Plátno – bavlněná či lněná plátna jsou oblíbená třeba na halenky, šatičky či třeba na peřinky do kočárku. Jedná se o nepružné materiály, které se dobře šijí i na klasickém stroji a zároveň velice pěkně vypadají.

Úplety – úplet je pružný materiál, který používáme třeba na šaty, trička, spodní prádlo, legíny a tak podobně. Jedná se většinou o bavlnu s příměsí elastanu, popřípadě i o jiné příměsi. Mezi úplety najdeme i speciální kolonku – funkční úplety. Do těch je přidán funkční materiál, který usnadňuje především odvod potu z těla.

bavlnky

Softshell – sofstshell je funkční materiál, který v případě, že má membránu je i nepromokavý. Zároveň je však velice dobře paropropustný a tím pádem nebrání odvodu potu z těla. Jedná se o materiál, který je často využívaný na kalhoty a bundy a to především díky svým vlastnostem. Je mírně pružný až pevný a může mít různé zakončení z rubu látky. Často bývá podšitý teplou vrstvou a využívaný na zimu místo klasických oteplováků.

nitě

Výplně – na některé výrobky budete potřebovat i různé výplně. Většinou si vystačíte s vatelínem. Vatelín https://www.prima-obchod.cz/produkty/textilni-galanterie/netkane-textilie-vyplne-a-vycpavky/vatelin-a-vafix je univerzální, slouží k zateplení třeba fusaků a podobných věcí. Vyplníte ním, ale i polštářek nebo třeba dětského plyšáka.