Dokonce se v nedávné době objevily některé aplikace se škodlivým kódem i na oficiálním portálu Google Play.
Při stahování a instalaci aplikací vždy používejte selský rozum a neinstalujte bezhlavě, cokoliv vám přijde pod ruku, snažte se také o aplikacích zjistit reference na Internetu a především je instalovat z důvěryhodného zdroje. Mnohé z nich bývají také označeny, že byly testovány na přítomnost škodlivých kódů.
Obecně se také doporučuje instalovat na chytré telefony antivirový program, zpravidla pro základní ochranu postačí free verze, jedním z nejvíce využívaných antivirů je např. Avast Antivir 2018.
kódy a ruka

A co když se škodlivý kód objeví v telefonu již od výrobce?

I přes ostražitost se však může problém objevit dokonce přímo od výrobce.  Na počátku roku 2018 se začal mezi mobilními zařízeními šířit sice méně nebezpečný, ale velmi otravný prográmek s názvem RottenSys. Překvapivě rychle se šířil mezi lidmi, až napadl více než pět milionů chytrých telefonů. Tento nezvaný návštěvník se projevuje tak, že v nevhodnou chvíli zobrazuje nevyžádanou reklamu.
Problém totiž spočíval v tom, že tento kód někteří výrobci chytrých telefonů přímo implementovali v rámci přeinstalovaných služeb. Mít zkrátka v telefonu škodlivý kód již od výrobce, to se tak často nestává. Postiženi mohou být majitelé telefonů od výrobců Huawei, Samsung, Vivo, Xiaomi, Honor, OPPO a Gionee. Šíření tohoto malware údajně souvisí s distributorem telefonů, který je k nalezení v čínské provincii Hangzhou.
RottenSys se jeví v telefonu jako program pro zabezpečení Wi-Fi, ale ve skutečnosti pouze přístroj zahlcuje docela masivním způsobem nevyžádanou reklamou, podle vyjádření odborníků si počítačoví piráti prý pouze na reklamě již vydělali v přepočtu zhruba tři miliony korun.
počítačová bezpečnost

Snadný test na přítomnost kódu

Lidé naštěstí reagovali velmi rychle a firma Ashampoo poskytla zdarma ke stažení aplikaci RottenSys Checker, která přítomnost malware zachytí. Program pracuje naprosto jednoduše, po instalaci pouze spustíte scannování, a pokud je škodlivý program nalezen, stiskem jediného butonu jej odstraníte. Pak už jen stačí tento program odinstalovat.