Vysokoškoláci v dnešní době mají možnost v rámci studia vycestovat prakticky kamkoliv a s finanční podporou z fondů Evropské Unie je to ještě jednodušší. Každý student bakalářského, či magisterského studia si může zažádat o maximálně 12 měsíců studijního pobytu na zahraniční škole, kdy mu bude vypláceno stipendium. Podle čeho vybrat tu správnou univerzitu a na co si dávat pozor?
Každá česká alma mater má pro své studenty odlišné možnosti. Obecně platí, že čím větší VŠ, tím má i více propracovaný systém kooperací s ostatními evropskými (ale i mimoevropskými) vzdělávacími institucemi, tedy student Masarykovy univerzity v Brně bude mít hold více možností na výběr, než ten ze Slezské v Opavě. Tak to bohužel většinou bývá. Prohlédněte si tedy školy, na které máte možnost podat si přihlášku z Vašich univerzitních serverů. Klíčovou roli pak budou hrát katalogy kurzů vyučovaných v cílové destinaci. Všechny předměty Vám ve škole nemusí být uznány, ale měly by se týkat alespoň Vašeho oboru, aby Vám mohly být uznány kredity alespoň jako volitelné.
Jakmile si vyberete, následuje dlouhý proces administrace. Podání přihlášky, vytvoření předběžného Learning Agreementu, tedy seznam předmětů, které chcete v zahraničí studovat, jazykové testy a ústní zkoušky, zajištění pojištění apod. Všechny informace Vám budou jistě podány na Vašem zahraničním oddělení.
Pokud se chcete během svého pobytu opravdu věnovat studiu, popřípadě nějakému výzkumu, či pracovat na diplomové práci, doporučujeme vybrat si ze zemí Skandinávie, nebo západní Evropy. Na druhou stranu, pro maximální poznání obyvatelstva, kultury, zvyků, pro více zábavy zvolte spíše státy jižní Evropy, nebo země na Balkánském poloostrově.
Snažte se vybrat si jiné město, než to hlavní. Grant z EU Vám většinou nepokryje veškeré náklady a budete muset něco přihodit i ze své kapsy. Kupříkladu Řecko je pro studenty velice levná země, i když se zde platí eurem. Nicméně to samozřejmě neplatí v Athénách, kde za nájem sdíleného bytu zaplatíte třeba o polovinu více, než v Soluni.
Ať už chcete vyjet čistě za studijními účely, nebo si jen tak užít zábavu, jistě toho nebudete litovat. I kdybyste museli prodlužovat studium doma. Erasmus+ je výborná příležitost jak se stát samostatnějším, zodpovědnějším, zlepšit si cizí jazyk a poznat nové přátele.